Z glutenem czy bez? Fakty i mity na temat diety bezglutenowej

Z glutenem czy bez? Fakty i mity na temat diety bezglutenowejStale pojawiające się trendy dotyczące odżywiania mogą wywołać spore zamieszanie zarówno w naszym jadłospisie, jak i w sposobie myślenia. Najlepszym przykładem jest bardzo popularna, budząca niesłabnące kontrowersje dieta bezglutenowa. Zagorzali zwolennicy prześcigają się w wyliczaniu zalet, podczas gdy rośnie grupa tych, którzy uważają ją za objaw chwilowej mody. Czym naprawdę jest dieta bezglutenowa oraz w jaki sposób nie popaść w paranoję wykluczając gluten z codziennych posiłków? Oto kilka faktów oraz mitów na jej temat.

Moda czy konieczność?

Głównym powodem sporów na temat diety bezglutenowej jest najczęściej zwykłe nieporozumienie. Istnieją bowiem dwa typy jadłospisu opartego na całkowitej rezygnacji z glutenu. Pierwszy z nich dotyczy osób chorujących na celiakię, czyli tzw. nietolerancję glutenu o podłożu autoimmunologicznym, która stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Badania dowodzą, że przypadłość ta dotyczy zaledwie 1% ludności. Z kolei czymś zupełnie innym jest odchudzająca dieta bezglutenowa, która bazując na posiłkach pozbawionych pszenicy pozwala skutecznie pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Często spotykana jest także alergia na gluten, która nie powoduje tak poważnych konsekwencji zdrowotnych, jak celiakia, niemniej stanowi dobry powód, by mocno ograniczyć lub całkowicie wykluczyć gluten z diety.

Przeczytaj także:

Modna dieta bezglutenowa – komu jest rzeczywiście potrzebna (Małgorzata Desmond)?

Modna dieta bezglutenowa robi zawrotną karierę. Dotarła również do Polski. Powstają restauracje podające dania bezglutenowe, albo o jego niskiej zawartości, na półkach w sklepach pojawiają się produkty z podobnymi oznaczeniami. Komu ednak potrzeba jest ta dieta i czy rzeczywiście gluten stał się wrogie numer 1? Jakie są prawdy i mity związane z dietą bezglutenową?

Gluten w ukryciu – prawda

Powszechnie wiadomo, że źródłem glutenu są zboża, takie jak pszenica, żyto, pszenżyto, orkisz, jęczmień oraz owies. Niestety obecnie coraz częściej możemy trafić na produkty, które nie powinny zawierać dodatków zbożowych, a mimo to możemy się na nie natknąć uważnie czytając skład. Najczęściej „wzbogacane” glutenem są wędliny, dania instant, lekarstwa, lody, jogurty, a nawet suszone owoce. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele produktów stworzonych z myślą o najbardziej wymagających klientach. Chcąc zasmakować prawdziwych i w 100% wolnych od glutenu wędlin możemy na przykład sięgnąć po dowolny wyrób z linii Natura firmy Nove. Osoby cierpiące na celiakię powinny także zwracać uwagę na to, aby ich naczynia i sztućce nie miały styczności z glutenem, gdyż nawet jego śladowe ilości w jedzeniu mogą poważnie nadwyrężyć zdrowie.

Bezglutenowy brak smaku – fałsz

Większość osób nie wyobraża sobie, jak można stworzyć smaczny posiłek bez produktów, takich jak pieczywo, mąka, czy makaron. Nieprawdą jest jednak, że bezglutenowe dania są pozbawione smaku, gdyż możliwości komponowania zdrowych i spełniających wymogi tej diety posiłków są praktycznie nieograniczone. Do grona całkowicie bezpiecznych i wszechstronnych produktów można zaliczyć ryż, ziemniaki, kukurydzę, soczewicę, fasolę, orzechy, owoce, warzywa oraz dużą grupę produktów oznaczonych znakiem przekreślonego kłosa, do których zaliczają się między innymi wyroby z linii Natura firmy Nove. Bez względu na to, czy zdecydujemy się by przejść na dietę bezglutenową z powodów zdrowotnych, w trosce o figurę, czy też dla lepszego samopoczucia warto pamiętać, aby komponować pełnowartościowe posiłki, które nawet mimo braku kilku kluczowych produktów staną się dla nas źródłem zdrowia, energii i wigoru.

Zakłady mięsne Nove Sp. z o.o.

Zakłady Mięsne Nove Sp. z o.o. są częścią grupy Tican z siedzibą w Danii. Nove to średniej wielkości firma FMCG usytuowana na obrzeżach miasta Nowe (około 100 km na południe od Gdańska). Surowiec do produkcji mięsa  pochodzi z najlepszych zakładów, posiadających certyfikaty na zgodność z systemami uznanymi przed GFSI. Bezpieczeństwo i wysoką jakość wyrobów gwarantuje Nadzór Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej. Dzięki nowoczesnej i efektywnej technologii produkcji opartej na ścisłej kontroli jakości i wysokiej higienie, gwarantowanym przez prowadzony w zakładzie system kontroli HACCP, Zakłady Mięsne Nove uzyskały uprawnienia eksportowe na rynki krajów UE oraz posiadają certyfikaty BRC i IFS oraz zatwierdzone audyty wielkich międzynarodowych sieci. Zakłady mięsne Nove i linia Natura otrzymały licencję na używanie międzynarodowego symbolu przekreślonego kłosa, określającego bezglutenową żywność. W skład linii Natura wchodzą szynka, kiełbasa długa, kiełbasa krótka, kiełbasa krakowska podsuszana, parówki, schab, szynka z tłuszczem. Produkty są paczkowane i dostępne na stoiskach samoobsługowych w Auchan, w Tesco, Makro, Almie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s